Proč Nextcloud

Je to už mnoho roků, co jsem se poprvé připojil k internetu. Tehdy ještě přes vytáčené připojení se směšnou rychlostí. Alepoň podle dnešních měřítek.

Potom vznikl Facebook, na kterém jsem si založil svůj první účet. Jenže prakticky žádní známí tam nebyli, tak jsem ten účet po několika letech zrušil. Pak, někdy na přelomu let 2011 a 2012 jsem si založil nový účet. To už se tam mnoho známých objevilo, ale tak nějak mě nebavilo sdílet každou ptákovinu, která se mi stala a také jsem se nechtěl zabývat čtením ptákovin od jiných uživatelů. Nic ve zlém, svoje ptákoviny si teď píšu sem 🙂 .

Zásadní milník byla moje registrace u Google v roce 2007. Jejich vyhledávač jsem už nějakou dobu používal a byl výborný, mailová schránka byla perfektní a tak jsem utekl od Seznamu. Google svoje služby stále rozšiřoval a vylepšoval a s příchodem Androidu jsem se na dlouho stal propagátorem jejich služeb. Jenže nastalo období kdy jsem začal nějakou jejich službu používat a zvykl jsem si na ni, ale pak ji ukončili. Štvalo mě to a tak jsem se začal poohlížet po možných alternativách. Zároveň jsem si začal uvědomovat, že není úplně OK nechávat těmto velkým hráčům tolik dat o sobě a svém chování.

Začal jsem tedy hledat jiné možnosti, jak používat podobné služby, které nabízí Google, ale v takovém prostředí, které mohu sám kontrolovat. Vyzkoušel jsem několik programů, které nabízeli synchronizaci několika různých zařízení. Vybavuji si například Syncthing, který jsem zkoušel poměrně dlouho a používal jsem ho k synchronizaci téměř všech svých zařízení včetně tehdy používaného NASu. Bohužel, nedokázal si poradit se synchronizací adresáře kontaktů nebo kalendářů. Tak jsem hledal dál.

Poměrně hodně slibný se mi zdál Owncloud, ale záhy jsem našel jeho fork Nextcloud. Ten mi tehdy vyhovoval více jak snadností instalace, množstvím aplikací a také dostupností dokumentace. Nejdříve jsem si s ním „hrál“ na jednom ze svých PC. Po nějaké době jsem uznal, že by Nextcloud mohl být užitečný a nainstaloval jsem ho na Raspberry Pi, které mělo nést břímě serveru. Po několika měsících provozu Nextcloudu s daty a synchronizací s telefonem a PC jsem si ověřil, že je to vhodné řešení. Jedinou vadou na kráse byla rychlost. Raspberry jsem tedy nahradil minipočítačem Intel NUC. Jelo to jako blesk, jenže po několika málo měsících počítači odešla deska. Nahradil jsem ho dalším miniPC, který teď běží asi 2 měsíce. Jsem zvědav, zda vydrží.

Jestli vydrží, tak mám řešení pro kompletní odříznutí od Googlu a jeho cloudu. Konečně. Moje ochota vyměňovat osobní data za „bezplatné“ služby je dávno ta tam a současné šmírovací regulace moje rozhodnutí jen utvrzují.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *